Apex-Bike

Proběhlé
XXXIII.IVCA Rally Veselí nad Moravou

Fotky z akce

Minulý týden se od 23. do 26. května konalo ve Veselí nad Moravou již po třetí v Čechách 33. Mistrovství světa historických kol a velocipedů (XXXIII.IVCA Rally). Mistrovství světa se zúčastnilo 220 závodníků ze 17 ti zemí.

Ve čtvrtek 23.5. ráno v 7:30 hodin odstartoval nejtěžší závod celého mistrovství a to závod na 100 mil vedoucí po malebných silnicích a cyklostezkách krásného Slovácka vedoucích z Veselí nad M. do Kozojídek přes Hroznovou Lhotu do Kněždubu a zpět. Celý okruh měřil 20 km a 8x ho absolvovali závodníci a závodnice na historických kolech ve třech kategoriích: turistická kola, speciální závodní plášťová kola a vysoká kola.

Právě v kategorii vysokých kol měli Jihočeši tři zástupce závodící za Klub velocipedistů Královského města Jistebnice. Závod rozjížděl maďarský závodník Halapi Šandor, který nasadil pekelné tempo, které po 80 km sám nevydržel a odsunul se na pátou pozici. V té chvíli začal diktovat tempo domácí, velice slavný závodník, devítinásobný Mistr světa Josef Zimovčák, který však později ze závodu také odstoupil a taktovku přenechal dalšímu Moravanovi Jiřímu Valentovi. Toho se do 120 km drželi i všichni Jihočeši. Valenta však nasadil k dalšímu trháku a uvisel jen jistebnický Pavel Rybařík, ale i tomu na 140 km ujel a mířil do cíle pro titul Mistra světa. Druhý dojel v čase 7 hodin a 9 minut Pavel Rybařík a po pár minutách dojel třetí Jaroslav Kotrba. Bramborovou medaili získal třetí Jihočech v závodním poli Václav Dolejší.

V pátek 24.5. byl na pořadu sprint na 1 anglickou míli (1600 m) na okruhu ve Veselí nad Moravou. Okruh něco málo přes 500 m se jel třikrát. I tento závod zvládli jihočeši při první účasti na Mistrovství světa dobře. Pavel Rybařík vypadl až v semifinále a Jarda Kotrba finálovou rozjížďku dotáhl na třetí místo za Jiřím Valentou a vítězem a Mistrem světa Josefem Zimovčákem.